زمان کنونی: 2015/11/25, 09:41 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)شارژ رایگان به همه اطلاعیه های انجمن
تولبار تهران پاتوق خودت رو اینجا معرفی کن
آموزش ارسال مطلب تغییر نام کاربری
.: در انجمن جستجو کنید :.
مقاله در مورد حجاب
زمان کنونی: 2015/11/25, 09:41 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Admin
آخرین ارسال: Admin
پاسخ: 1
بازدید: 1248

موضوع جدید  پاسخ جدید 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقاله در مورد حجاب
نویسنده پیام
مدیرکل سایت
ارسال‌ها: 34,722
تاریخ عضویت: 21 May 2011

اعتبار: 688

ارسال: #1
مقاله در مورد حجاب
به نام خدا
[highlight=#66ffff]حجاب از دیدگاه امام خمینی و رهبر معظم ایران اسلامی[/highlight]

در دنیای معاصر با تسریع حرکت جوامع بشری به سمت جهانی شدن و محوریت فرهنگ [highlight=#ffffff]اومانیستی [/highlight]، زنگار غفلت بر قوانین شریعت سایه افکنده است. این در حالی است که هم زمان با سقوط ارزش های انسان و انحطاط اخلاقی او در جهان غرب بشریت بیش از بیش خود را نیازمند بازگشت به سوی اصول تاکیدی دین می بیند.

موضوع حجاب در سده اخیر یکی از دغدغه های مهم فرهنگی جهان محسوب میشود که می تواند بسیاری ازمناسبات اجتماعی را متاثر سازد؛به حدی که گرایش زنان به حجاب در برخی جوامع غرب تهدیدی بزرگ بر بنیان تفکر سیاستمداران و حتی سرمایه داران اقتصادی به شمار می رود. به همین دلیل منع حجاب که در آن دولت ها شدت یافته است ، نشانه اشکاری بر استیصال و ضعف قدرت های حکومتی در برابر تاثیرات عظیم حجاب است. حجاب کلید تعدیل تمایلات جنسی و کنترل فضای ارزشی در جامعه است و این در حالی است که رابطه مستقیم رعایت حجاب و عفاف در سلامت روحی فرد و انسجام خانواده حقیقیتی غیرقابل انکار است.

جامعه ای که در آن حریم مرد و زن و حجاب مود توجه قرار گیرد آن جامعه سالم واستوار خواهد ماند ،گاهی شرایط نامناسب اجتماعی نتایج نامطلوبی بدنبال دارد. موارد بسیاری ناهنجاریها سبب انزوای زن متعبه و متصلب بر تعالیم می شود. بسیاری از کسانی که عادت کرده اند چون با مشکل برخورد کردند به جای چاره جویی از بنیاد با همه چیز مخالفت کنند و نسخه منع بپیچنددر مواردی چنین گویا برای حرمت زن معتقد به محبوس شدن او در خانه و .. شده اند.

اما اسلام با برخورد اصولی مشکل را برطرف ساخته و زمینه رشد و تعالی زن را فراهم نموده است.

اسلام نارسائیهاو ضعفهاو هنجارهای جامعه را می کوشد اصلاح کند و با طرح برنامه هایی راه گشا و رساندن جامعه با سلامت اصیل خود زمینه حضور تمام آحاد آن را فراهم کنند ، حفاظت و مراقب از عفت عمومی برعهده زنان و مردان است مردان با غیرت فردی و اجتماعی و زنان با آزرم و حیا باید عفت عمومی جامعه را پاس دارندو مرد پاسدار حرمت زن ونگهبان کرامت ناموسی است. اعمال قدرت و قیمومت که خداوند آن را برای مردان رقم زده است زمینه این پاسداری و حراست از ساحت نوامیس است. تمام دستورات دینی ما بر رعایت حجاب و عفاف تاکید ویژه ای دارد چرا که اگر بنای فرهنگی کشوری مورد تهاجم قرار گیرد و فرو ریزد تسلط شدن بر آن کشور کاار سختی نخواهد بود. . باز می دانیم که اگر بتوانند حجاب زنان مسلمان را از خانه مورد تهاجم قرار دهند و با ارائه مدل های غربی آنها را اسیر سازند دیگر تسلط بر ان کشور کاری ندارد. در بیشتر موارد حس تقوا و پرهیزکاری رنان از مردان بیشتر است لذا در هر حمله ی فرهنگی دست روی نقطه ی عفاف و حجاب زن گذاشته اند و زنان را مورد تهاجم قرار داده اند ، متاسفانه هرکسی که با دیده کاوش گرانه به جامعه امروز ما نگاه کند موارد بسیاری از بی حجابی و پرده دری را خوهد دید نداشتن حجاب الان مساله عادی شده و آن را نوعی باکلاسی به حساب می اورند نمی دانم چرا فرمایشات بنیانگذار ما فراموش شده است، که فرمود:چادر هم بهترین نوع حجاب است و هم یک نشانه ملی ماست که هیچ منافاتی با هیچ نوع تحرکی از زن ندارد. اگر واقعا کار اجتماعی و کار سیاسی و کار فکری به معنای تحرک باشد، لباس رسمی زن می تواند چادر باشد که بهترین نوع حجاب است. اصل حکم حجاب از ضروریات است، و منکر آن حکم منکر ضروری را دارد و منکر محکوم به کفر است، مگر اینکه معلوم شود منکر خدا و یا رسول نیست .

پوشش زنان در اسلام این ریشه در مبانی فکری و زمینه های معرفتی دارد. اولین گام در شناخت انسان و تلقی وی از خویش است. با قبول مجهولیت انسان هدف انسان نیز مجهول می ماند و به بازیگر شدن و خود را در چشم ها نشاندن محدود می شود. شناخت مجموع استعدادها و امکاناتی که در وجود انسان نهاده شده هدف او را مشخص می کند. با معلوم شدن هدف انسان که حرکت در جهت معبود بتر یعنی الله است تلقی از دنیا هم عوض خواهد شد. در این صورت دنیا راه است نه جای ماندن و خوش خرامیدان . به همین دلیل نباید در راه غباری به پا کرد و سد راه دیگران شد. نباید چشمو دل را ها را به خود خواند از سوی هر کس که باشد چه مرد چه زن.

امام خمینی ره در جای دیگر از بیانات خود راجع به حجاب چین بیان میکند: از جنایتهای بزرگی که به ملت ماشد ...بانوان ما را ملعبه کردند . .. زن هم باید از فساد اجتناب کند و زنها نباید ملعبه جوانهای هرزه بشوند. زنها نباید مقام خودشان رامنحط کنندو خدای ناخواسته بزک کرده بیرون بروند و در انظار مردم فاسد قرار گیرند. زنها باید انسان باشند زنها باید تقوا اشته باشند زنها اختیار دارند،همان طور که مردها اختایار دارند. .... زن باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کند. زن آدم ساز است. زن مربی انسان است. این جانب به زنان توصیه می کنم که رفتار زمان طاغوت را فراموش کنند و ایران عزیز راکه متعلق به خودشان و فرزندانشان است به طور شایسته بسازند. جامعه امروز ما انگار فراموش کرده چگونه این اسلام را به دست اورده و چه خون دلها خورده و چه خون ها ریخته شده که به اهالی جامعه اجازه می دهد این گونه عفاف و حجاب را پایمال سازد و کسی دم بر نیاورد ولی چرا خود اهالی سعی در خدشه دار کردن حرمت انسانیت و اسلامیت خود می کنند مگر مسلمان نیستیم ، مگر قران را نمی خوانیم ،مگر آخرت را از یاد برده ایم که در خیابانها به اسم آزادی حرمت و عفاف را با بی حیایی شعار لگدمال می کنیم می گوئیم محدود شده ایم محدودیت را نداشتن پوشش می دانیم و تا ناهیان منکر وارد عمل می شوند و فردی را بابت بی عفافی می گیرند قیافه حق به جانب می گیریم و می گوییم ای وای که آزادی ما را از ما گرفتند. چه خوب مقام معظم رهبری می فرمایند: مساله حجاب به معنای منزوی کردن زن نیست. اگر کسی چنین برداشتی از حجاب داشته باشد این بک برداشت غلط است. مساله حجاب به معنای جلوگیری اختلاط بی قید و شرط هم به ضرر جامعه و هم به ضرر زن و مرد به خصوص به ضرر زن است. ایشان در جای دیگر می فرمایند: من می خواهم بگویم شما خانمها یک پیامی برای دنیا دارید... زنهای ایران به خصوص آن کسانی که در رشته های مختلف دانش توانسته اند در چار چوب اسلام و احکام اسلامی و مهمتر از همه اینها مساله حجاب حرکت کنند. اینها بایستی به زنان و دختران دنیا و دانشجویان زن دنیا عملا تفهیم کنند که علم به معنای بی بند و باری نیست و لازمه تحصیل علم نه تنها بی قیدی نیست به موازین اخلاقی در مورد معاشرت زن ومرد نیست، بلکه می توان با رعایت کامل،موازین علم را تحصیل کرد و به مراحل بالا رسید.

نکته ای را که باید در پایان باید به ان اشاره کرد ، این است ک طرح مباحث پوشش در همه جا و برای همه کس کارساز و موثر واقع نمی شود . باید تمامی تلاش و سعی بر این شود که ابلاغ و بلاغ صورت بگیرد و حق به صورتی آشکار ورون و بدون هیچ ابهامی مطرح شود که توفیق جز این نیست . اما در نهایت این انسان است که حق را می پذیرد یا آن راندیده می گی و به آن کفر می ورزد. واقعیت این است که در نهایت همه زن ها فضیلت را بر نمیش زیباییهای خود ترجیح نمی دهند در این مرحله آنچه کارگشاست قانون و الزام قانونی است ، چرا که پوشش امری صرفا فردی نیست و جنبه اجتماعی نیز دارد. الزام قانونی د نظام های غیردینی هم وجود دارد. چیزی که هست نزد آنها دایره حدود و اندازه پوشش با توجه به مفهوم تجاوز به حقوق اجتماع تفاوت میکند.لیلا شهبازی

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات

منابع:

1-حجاب در فرهنگ اسلامی ،سید حمید میر خندان

2- نیازهاو حجاب ،محسن ماجراجو

3-تربیت اسلامی با تاکید بر دیدگاههای امام خمینی،محمد رضا شرفی

4-حجاب زینت برتر ،عطیه صادق کوهستانی

شماره پیامکدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


50001333331120

Angelمنتظر ییشنهادات و انتقادات شما دوستان عزیز هستیمAngel


گیرم که باخته ام !!! اما
کسی جرات ندارد
به من دست بزند یا از صفحه
بازی بیرونم بیندازد، شوخی
نیست من شاه شطرنجم !!!
صبورم و عجول!!
سنگین...
سرگردان...
مغرور...
لجباز به مقداری زیاد ...
با یک پیچیدگی ساده و مقداری
بی حوصلگیه زیاد!!!


دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ با نقل قول
موضوع جدید  پاسخ جدید 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کرامت واقعی زن در حجاب حس می شود صحرا 0 112 2015/06/24 06:30 AM
آخرین ارسال: صحرا
  مقاله درباره امام زمان(عج) + زندگینامه حضرت مهدی Admin 1 217 2015/05/19 02:30 AM
آخرین ارسال: Admin
  مقاله کامل عید مبعث عدالت و کرامت Admin 0 132 2015/05/14 05:04 AM
آخرین ارسال: Admin
  مقاله و تحقیق عید مبعث رسول اکرم (ص) Admin 2 122 2015/05/14 04:57 AM
آخرین ارسال: Admin
  زن و فلسفه ی حجاب صحرا 11 300 2014/11/04 04:26 AM
آخرین ارسال: صحرا

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما | www.forums.tehranpatogh.ir | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS